Vždy, když se člověk chystá pustit do něčeho nového, je dobré si nejdříve ujasnit, co vše to vlastně bude obnášet, Nejlepší by bylo, kdyby se v okolí tohoto budoucího včelaře nacházel člověk, který by mu se vší ochotou alespoň do začátků poradil. Před tím, než se pustíte do praktického včelaření, si nejdříve prostudujte včelařskou literaturu. V nabídce ji najdete u většiny prodejců včelařských pomůcek .
Včelaření je koníček, který vás obohatí o kontakt s přírodou, seznámí vás o zákonitostech života rostlin i živočichů a přitom všem vám přináší užitek získáváním včelích produktů.Význam včel pro přírodu je nenahraditelný. Bez včel není úrody. Aby byla zahrada plná hojnosti, musí v ní bzučet včely a čmeláci. Všechny ovocné stromy a keře jsou závislé na jejich opylení a dokonce i mnohá zelenina. Včela je zázrak přírody.
Jeden z hlavních předpokladů pro zdárné včelaření je stanoviště pro úly, které je zapotřebí dobře zvolit. Stanoviště úlů a orientace česen nesmí obtěžovat sousedy nebo kolemjdoucí lidi. Česna by měla být orientována směrem na jih nebo jihovýchod až východ. Stanoviště by mělo být chráněno před větry a je dobré,když v blízkosti se nachází nějaký zdroj vody.
Na začátek je potřeba si nakoupit včelstvo. Optimální počet včelstev nebo oddělků je min. 3-5. Z důvodu nebezpečí zavlečení některé nemoci doporučujeme získat včely od chovatele z okolí , měly by mít vyšetření na mor včelího plodu, že jsou zdravá a doložit zprávu Krajské veterinární správy o zdravotním stavu včelstev.
Včelstvo je potřeba někam uložit. Proto doporučujeme pořídit si zateplené nástavkové úly.Jako nejpraktičtější se jeví rámková míra 39×24, která je nejpoužívanější, a díky tomu tak na ni na trhu seženete prakticky cokoliv. Zajisté si pokládáte otázku, jaké potřeby budete potřebovat pro včelaření na začátek. Včelař se neobejde bez včelařské kombinézy, rukavic, klobouku.Mezi další důležité pomůcky patří :
Dýmák – na zklidnění včel , Rozpěrák -slouží k rozevírání plástů, Smetáček -na ometání včel, klips na matku, kleště na vyjmutí rámku, rámkové přířezy, mezistěny. V příštím roce si včelař musí pořídit medomet na vytáčení medu, odvíčkovací vidličku a nějaké nádoby na med.
Co nesmíme opomenout je registrace chovu včel a ideálně členství v Českém svazu včelařů.Český svaz včelařů sdružuje chovatele včel v celé naší republice, vydává svůj vlastní časopis.
Chov včel podléhá k povinné registraci v ústřední evidenci, kterou zajišťuje:ČESKOMORAVSKÁ SPOLEČNOST CHOVATELŮ, a.s. Ta vám přidělí registrační číslo chovatele a registrační číslo stanoviště.
Chovatelé včel v Českém svazu včelařů se oslovují: „příteli“
Ještě bonus na závěr -Každý chovatel včel, a to fyzická i právnická osoba, který je evidován u Českomoravské společnosti může získat včelařskou dotaci. Buď máme dotace krajské na pořízení základního vybavení (nástavkové úly, přířezy,a základní pomůcky pro včelaření). Kraj vždy vyhlašuje začátkem kalendářního roku. Nebo dotace z EU tzv.Technická pomoc pro včelaře,kteří včelaří min.2 roky. a jedná se o vybavení včelařskými pomůckami a zařízeními na získávání a zpracování medu a vosku. Budete chtít vědět více, klidně se na nás obraťte.Rádi poradíme.
Začít včelařit není nikdy pozdě.